DAVID ROSÉN, stolar, 6 st, "Futura-serien", samt matbord, okänd formgivare, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Stolar av bok. Fast stoppad sits samt löstagbar stoppad ryggbricka. Plakettmärkta. Sitthöjd ca 45 cm.
Matbord fanerad med mahogny. Två medföljande iläggskivor fastsatta under bordet à 45 cm. Plakettmärkt. Längd 140. Bredd 85. Höjd 74 cm.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar.