Fanerat med mahogny.
Tredelad pelarfot med skuren dekor. Fotavslutningar i form av claw and ball.
Diameter ca 67 cm, höjd 77 cm.
Åldersrelaterat bruksslitage. Torrspricka. Ställvis färgbortfall och dekorbortfall.
Mindre repor. Bordsskivan med fanerskador.