GUSTAV VASAS BIBEL, 31 blad ur "Biblia, thet är, all then Helga scrifft på swenska...", Uppsala 1540-41.

Fem sidor med vackra träsnitt. 15 sidor monterade på Artur Sjögrens förtryckta passepartout. Sidornas mått cirka 27 x 17,5 cm.

Fläckar. Skador. Bläcknoteringar.

Proveniens

Konstnären och författaren Artur Sjögren.

Utropspris
5 000 SEK