SÄNGBORD, ett par, gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900.

Målade. Kannelerade ben med överkragningar och hörnfleuroner. Skåpdörrar med räfflade dörrspeglar. En låda vardera. Skuren dekor av pärlspik. Stenskivor. Längd 41 cm, bredd 36 cm, höjd 75 cm.

Bruksslitage. Senare målning. Färgbortfall. Fläckar. Del på beslag saknas. Sprickor. Nagg. Repor. Något instabila/sneda ben.

Utropspris
3 000 SEK