Madeleine Pyk – en samling F769

CARL MALMSTEN, matbord, "Herrgården", 1900-talets andra hälft.

Fanerat med mahogny. Oval skiva på raka avsmalnade ben. Brännstämplad. Längd 139 cm, bredd 100 cm, höjd 74,5 cm. Två iläggsskivor à 55 cm vardera.

Bruksslitage. Repor, märken och fläckar.

Utropspris
3 000 SEK