Tekanna, sockerskål med lock, gräddkanna med lock samt tolv koppar med fat. Dekor av figurscener och förgyllda drakar. Kannans höjd 20 cm. Etuiets mått 64 x 52 x 17 cm.
Slitage med ställvis färgbortfall. Krackelyr, missfärgningar. Tekannans pip av. Etui med skador.