Föreställande Anita Berger som Pierrette. Efter modell av Constantin Holzer-Defanti, 1920. Stomme av gulmetall. Två ljuspunkter. Medföljande skärm klädd med textil och tofsar. Höjd inkl. skärm ca 71 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Skärmen med skador och fläckar.