ERIC VASSTRÖM, etsning, signerad, daterad i plåten 1938, numrerad nr. 5.
Mansporträtt, plåtstorlek 17 x 15 cm.
Ej examinerad ur ram.
Eric Vasström var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finska konstföreningens ritskola. Han är främst bekant som akvarellist. Vasström målade stadsmotiv och träffande djurporträtt, speciellt hästar.