Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

FILMMEMORABILIA, Ingmar Bergman, bestående av 3 signerade böcker med dedikation samt 11 fotografier.

Tre signerade böcker med dedikation: Ingmar Bergman, "En filmtrilogi. Såsom i en spegel. Nattvardsgästerna. Tystnaden", dedikation enligt: "Till Siwan med varm och uppriktig tillgivenhet och tacksamhet för ett toppentoppentoppensamarbete från hennes gamla lärofader Ingmar 6.11.71 När det blåste som fan på öyen", illustration i form av en "dämon"; Stig Björkman/Torsten Manns/Jonas Sima, "Bergman om Bergman", dedikation enligt: "Till Sivan med all tillgivenhet och tacksamhet och hopp om ett långt samarbete från gamla Bergman 8.8 72, illustrationer i form av en "dämon" samt tre hjärtan; Ingmar Bergman, "Scener ur ett äktenskap", dedikation enligt: "Till Sivan med all tillgivenhet och tacksamhet för fint samarbete från gamla Bergman 12.9.74 Fårö", medföljer korrespondenskort med hälsning: "Kära Sivan! Tack snälla du för all hjälp den här gången. Vi ses snart Vännen Ingmar". Tre färgfotografier från inspelningen av "Skammen" på Fårö, hösten 1967. Åtta svartvita fotografier, samtliga troligtvis tagna av Bo-Erik Gyberg, varav åtminstone fyra från inspelningen av "Beröringen", hösten 1970, avbildande bl a Ingmar Bergman, Sven Nykvist, Max von Sydow, Bibi Andersson och Elliott Gould. Två av de återstående fotografierna troligtvis från Ingmar Bergmans biograf på Fårö avbildande, förutom Ingmar Bergman, även bl a Liv Ullman, Katinka Farago och Sven Nykvist. Varierande storlekar/format från ca 13 x 18 cm till 20 x 30,5 cm.

Böcker ej genomgångna samt med bruksslitage. Foton ej ramade samt med bruksslitage, veck samt repor m.m.

Proveniens

Siv Lundgren (Ingmar Bergmans klippare på produktioner som "Beröringen" [1971], "Viskningar och rop" [1972] samt "Scener ur ett äktenskap" [1973] ); därefter i arv.

Utropspris
4 000 SEK