SMYCKESGARNITYR, 4 delar, Georg Jensen, 'Daisy,' sterlingsilver och svart emalj.
Armband, brosch och örhängen. Armband längd 19 cm. Diameter brosch ca 4 cm. Örhängen med stift, diameter ca 11 mm. Totalvikt 36 gram. Ask Georg Jensen.
Skada/lagning på emalj på brosch. Bruksslitage.
Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.