Konst Grafik
1136957

Henri Matisse, efter

(Frankrike, 1869-1954)

HENRI MATISSE, efter, affisch, signerad och daterad 47 i trycket.

Motivet är hämtat från en litografi betitlad "Nice, Travail et Joie" utgiven av Mourlot 1948. Bladstorlek ca 100 x 64 cm.

Oramad. Hanteringsveck. Revor i kanterna.

Sauret 40

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Utropspris
6 000 SEK