Mahogny, rikt skuren dekor, upptill hyllor med bakomliggande spegelglas, spröjsad och glasad dörr, nedtill hyllplan samt spröjsad glasad dörr, längd 137, bredd 40, höjd ca 181 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Nagg. Repor. Nyckel finns.