GUCCI, Apollo Embossed GG, VÄSKA.
Dragkedsförsedd axelremsväska i svart läder med fodret i beige alcantara. Detaljer i gulmetall. Två innerfickor, varav en med dragkedja. Märkt "GUCCI made in italy" på numrerad etikett. Dustbag.
Bredd 32 cm, höjd ca 32 cm.
Smärre slitage. Fodret med fläckar.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.