ANGELO MANGIAROTTI, BORDSLAMPA, "Lesbo", Artemide, 1980-tal. Modellen formgiven år 1967.
Klart och opalt murano-glas, metallfot. Diameter ca 49 cm, höjd 36 cm. Bär tillverkarens stämpel.
Ej funktionstestad. Obetydligt slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10