Ett polykromt landskap med träd, ryttare till häst, hund och byggnader vid sjö med fåglar. Ull och silke.
Avkortad, bård saknas. Slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, ivävda partier, obetydliga skador och hål. Senare lisière.