FRANK LLOYD WRIGHT, karmstol, modellnr 606 "Barrel Chair", Cassina.
Stomme av körsbär, välvd rygg med spjälor, lös stoppad sits klädd med skinn, märkt samt numrerad 31386, sitthöjd ca 44 cm, totalhöjd 81 cm.
Bruksslitage, smärre skrapmärken och flagor i lacken.