MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Fåren", rya, ca 68,5 x 48 cm, signerad MMF.
Komponerad 1930. Tillverkad före 1942. Baksidan med påsydd etikett.
Något slitage, smutsig. En skadad kortsida, fransar saknas.
Gunhild Engholms samling (1917-2009).
Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 31.
Ett exemplar av "Fåren" finns i Nationalmuseums samlingar.