JONAS BOHLIN & THOMAS SANDELL, skåp, "Snow", Asplund.
Skåpet "Snow" är gjort av vitlackerad MDF med fyra dörrar och hyllinredning samt benställning av björk. Serien "Snow" formgavs av Jonas Bohlin och Thomas Sandell för Asplund 1994. Etikettmärkt ASPLUND Snow by Jonas Bohlin and Thomas Sandell. Bredd 90, djup 43, höjd 147 cm.
Gott skick med bruksslitage.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer