ERIK WØRTS, soffa, "Kolding", IKEA, 1960-tal.
Tresitssoffa med stomme av valnöt. Lösa sittplymåer med tygklädsel. Modellen Kolding är formgiven av Erik Wørts för IKEA. Längd 190,. djup 75, höjd 75, sitthöjd 42 cm.
Smärre slitage. Märken. Skruvar saknas i ryggen. Senare klädsel med fläckar, dragkedjan på en dyna skadad. De ursprungliga dynorna med skadad skinnklädsel finns inuti de nuvarande dynorna.