Snidat, förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Pendel och nyckel medföljer. Höjd 65, bredd 42 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage, ställvis bortfall av kredering/fögyllning. Urtavla med skador och retuscher.