1800-tal, band annat år 1839, 1840,1841. Olika modeller. En del med gravyr. Höjd inkl tumgrepp 19-21 cm.
Senare gravyr, bl.a. med personnummer, skador, lagningar, slitage, repor, bucklor, bristningar.