MATBORD, Regencystil, 1900-talets andra hälft.

Mahogny. Fotbeslag och trissor av mässing. Två delar på fyrdelad pelarfot. Fällbara skivor.Två iläggsskivor av mahogny medföljer. Längd utan iläggsskivor 168, bredd 114, höjd 75 cm. Iläggsskivors längd 50 och 91 cm. Total längd 309 cm. Ett senare ställ som stöd medföljer.

Slitage, repor, fernissa med krackelyrer, mörkare iläggsskivor.

Utropspris
4 000 SEK