Oval med hänkel, rik genombruten dekor av ax och blomster samt i botten sköld och text "Sedulo numen adest". Längd 34, bredd 29, höjd 8, med hänkel höjd 22. Vikt 585 gram.
Smärre slitage.
Proveniens
Carl-Eric Björkegrens samling. Svensk privatsamling.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.