BOK, "Swea och Götha Krönika" av Johannis Magni, Stockholm 1620.

Helfranskt skinnband med pressad pärmdekor. Rygg med upphöjda bind.

Slitage, senare band delvis 1700-tal.

Proveniens

Gustaf och Annie Wallenberg ( diplomaten Raoul Wallenbergs farföräldrar)

Utropspris
7 000 SEK