Tvådelat matbord av furu med två iläggsskivor. På hjul. Längd (58+58+40+40) totalt ca 196, bredd ca 119, höjd ca 77 cm.
Slitage, repor, märken, något instabilt. Stödpinnar till skivorna kompletterade.