Österländskt silver (813) med heltäckande blomdekor. Sockerskålen och tekannan invändigt förgyllda, båda på tre simfötter. Sockerskålens bredd inkl hänklar 13 cm. Treklöverformad bricka, bredd 29 cm. Sammanlagd vikt 1170 g.
Tekannans förgyllning sliten. Enstaka smärre bucklor i brickans kant.