Bronserad mässing med infällda emaljplattor i rött med vitmålad dekor. Bordspendyl med uppsvängt urhus, urtavla av röd emalj, krönande urna. Ett par trearmade kandelabrar. H 29-35. Pendel medföljer i delar.
Slitage, repor, smärre nagg. Något sneda ljusarmar.