BORDSGARNITYR, 3 delar, mässing, Louis XVI-stil, märkt H.F. Paris, 1800-talets slut.

Bronserad mässing med infällda emaljplattor i rött med vitmålad dekor. Bordspendyl med uppsvängt urhus, urtavla av röd emalj, krönande urna. Ett par trearmade kandelabrar. H 29-35. Pendel medföljer i delar.

Slitage, repor, smärre nagg. Något sneda ljusarmar.

Utropspris
3 000 SEK