Byrå fanerad med mahogny, 3 lådor, beslag av mässing, skiva med glas, 105 x 43, höjd 67,5 cm. Sängbord fanerade med mahogny, skivor av glas, en låda i sarg, beslag av mässing, bredd 43, djup 34, höjd 57 cm.
Byrå med fanerskador, lagningar, smärre nagg på glas, slitage, fläckar. Nyckelskyltar saknas. Bord med slitage. Nyckel saknas.