Bord med rökelsekar av ädelträ med inläggningar av bl.a ben, figurscener. Oktagonal form. Beslag av brons. Ställ av järnsmide. Längd ca 87, bredd ca 87, höjd ca 75 cm.
Slitage, smärre skador, lagningar, sprickor. Karet med hål och lagningar. Delarna möjligen ej ursprungligen sammanhörande, senare underrede av järnsmide.