Bemålad metall och gjutjärn, vägghängd, höjd ca 50 cm
Åldersrelaterat slitage. Avnött. Repor. Fläckar. Märken. Ej genomgången. Ej funktionstestad. Rostangrepp. Vev lös i fäste
Företaget grundades 1882 av Carl Söderberg och Bertrand Kolbenstvedt och blev aktiebolag 1895. Efter 1928 samarbetade EB med svenska LM Ericsson (LME) som hade köpt in sig i bolaget. Dotterbolag var bland annat Norsk Elektronisk Radio Apparatur (Nera), Norsk Kabelfabrikk, Industrikontroll A/S, Norsk Signalindustri A/S och AS Telesystemer.