Alf Wallander

(Sverige, 1862-1914)
Alf Wallander
(Sverige, 1862-1914)

ALF WALLANDER, matservis, 56 delar, flintgods, jugend, "Blåsippa", Rörstrand, 1902-10.

Dekor av blåsippor.
11 mattallrikar 26 cm
12 sopptallrikar 26 cm
10 förrättstallrikar 22 cm
10 assietter 19 cm
Runt uppläggningsfat 33 cm
3 fyrkantiga uppläggningsskålar 24-27 cm
5 ovala uppläggningsfat 23-45 cm
Oval uppläggningsskål 26 cm
2 såssnipor 22 cm
Terrin med lock och fat 36 cm.

Smärre slitage. En mattallrik med spricka, en med nagg och spricka. En sopptallrik med spricka. En assiett med nagg. Största ovala upplägningsfatet med omfattande lagning. En såssnipa med mynningsnagg, en med spricka på fatet.

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14