BING & GRØNDAHL samt ROYAL COPENHAGEN, servisdelar, 43 st, porslin "Blå Måsen"
12 tallrikar 325, diameter 25 cm.
12 assietter 616, diameter 18 cm.
12 koppar med fat 305 (varav 2 st är Royal Copenhagen 073), diameter 14 cm.
1 sockerskål med lock 593 höjd 10 cm.
1 gräddkanna 393 höjd 9 cm.
1 saltkar höjd 7,5 cm.
1 pepparkar höjd 7,5 cm.
1 såsskål 311, längd 24 cm.
1 fat 316, längd 34 cm.
1 skål 576, 22 x 22 cm.
Såsskål andrasortering. Smärre slitage.
Bing & Grøndahl was a Danish porcelain manufacturer founded in 1853. The company's Seagull dinnerware series became known as the "National Service of Denmark" in the 1950s when it was found in one tenth of all Danish households. In 1987 the company merged with its primary competitor, the Royal Porcelain Factory under the name Royal Copenhagen.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer