Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Erik Höglund
(Sverige, 1932-1998)

ERIK HÖGLUND SAMT ERIKA HÖGLUND, skulpturer, 2 st, glas, Strömbergshyttan och Målerås.

Glasblock med torso i rött och orange, signerad och numrerad 25011, med invändig dekor av blått, rött, svart, signerad och numerad EH 199 26/400, höjd 18-25 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.

Utropspris
3 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13