ERIK HÖGLUND SAMT ERIKA HÖGLUND, skulpturer, 2 st, glas, Strömbergshyttan och Målerås.
Glasblock med torso i rött och orange, signerad och numrerad 25011, med invändig dekor av blått, rött, svart, signerad och numerad EH 199 26/400, höjd 18-25 cm.
Smärre slitage.
Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.