Dekor i underglasyrblått samt famille rosefärger, med motiv av växter, fjärilar, blommor. Drakar. Fåglar samt trädgård. Diameter 19-28 cm.
1 udda fat medföljes. 4 med spricka. Nagg. Slitage.