Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. För sex ljus, fyra ljuspunkter. Diameter 80, höjd 90 cm.
Smärre skador och slitage, nagg. Ej funktionstestad. Lösa delar medföljer.