Arne Jones E1299

ILLUM WIKKELSØ, "Australia Modell 50-4", soffa för Søren Willadsen, Danmark, 1950-60-tal.

Fyrsits. Stomme i teak. Klädd i grön textil. Lösa sittplymåer. Längd 265 cm, sitthöjd ca 35 cm. Brickmärkt.
Senare fotpall medföljer

Ställvis slitage. Fläckar. Märken. Renoverad och omklädd ca 1998

Utropspris
20 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79