VATTENDROPPARE samt SKÅL, porslin samt kraak. Ming samt Qingdynastin, Wanli samt Kangxi (1662-1722).

Dekor i underglasyrblått, skål med motiv av fågel i natur, diameter 13,5 cm. Vattendroppare med motiv av växter. Höjd 19 cm.

Sprickor, nagg. Lagningar.

Utropspris
2 500 SEK