Svit om 10 litografier (No 1 "Julafton"; No 2 "Humpe"; No 3 "-God kväll farbror sa' pojken"; No 4 "-Här har du allt, som återstår af mina kläder!"; No 5 "Två friare"; No 6 "Den lilla prinsessan och trollen"; No 7 "Trollhästen", No 8 "-En sådan eländig liten bleknos! Sa' trollet"; No 9 "Prinsessan och småtrollen"; No 10 "Trollens styfdotter"). Förord av Carl Larsson. Mappens höjd 32,5 cm, bredd 24 cm.
Skador. Smärre fläckar. Gulnad. Litografierna gulnade, i övrigt i gott skick.