BESTICK, 52 delar, silver, "Musslan", finska stämplar 1922-1949.

Soppslev med förgyllt blad, längd 33 cm
såsslev, förgyllt blad, 17,5 cm
serveringssked, förgyllt blad, 25 cm
6 matskedar, 20 cm
10 dessertskedar, 17-18 cm
smörkniv med stålblad
potatisgaffel
12 gafflar med tre tenar, 11,5 cm
2 serveringsskedar med runda, förgyllda blad, 16 och 18,5 cm
strösked, förgyllt blad, 16 cm
sardingaffel
2 syltskedar, förgyllda blad, 13 och 14 cm
bakelsespade, stålblad, 18,5 cm
11 teskedar, 13,3 cm
sockertång, förgyllda klor
Sammanlagd vikt exkl delar med stålblad ca 1403 g.

Största delen i askar.

Graveringar. Sedvanligt slitage/ smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
600 EUR