LARS LERIN, träsnitt, signerad och numrerad I/X.
"Mostrarnas tid II". Bladstorlek 63 x 47,5 cm.
Oramad. Smärre hanteringsveck.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.