Anna-Greta Sjöqvist, Matta, rölakan och gobelängteknik, ca 259-260 x 186-189 cm,
inskriptioner: ABL(?) AGS. Geometriska mönster i benvitt samt olika gula, bruna och grå nyanser.
Lite "bubblig". Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, skador, hål. Långsidorna med smärre trampveck, skadade och bandkantade kortsidor.