CHRISTIAN JOACHIM, SERVIS, 92 delar, "Blue Pheasant", Royal Copenhagen, 1900-talets slut.
Porslin.
24 kaffekoppar med fat.
3 tekoppar med fat.
24 assietter, diameter 17 cm.
12 tallrikar, diameter 21 cm.
3 tallrikar, diameter 26 cm.
5 skålar, diameter 26,5 cm.
2 skålar, längd 16 och 19,5 cm.
2 skålar, diameter 12 cm.
1 sockerskål.
1 gräddkanna, höjd 10 cm.
1 kanna, höjd 15 cm.
2 ljushållare, höjd 5,5 cm.
1 ask med lock, höjd 6 cm.
2 skålar med lock, diameter 16,5 cm.
1 skål med gallerfot, längd 24 cm.
2 vaser, höjd 15 och 20 cm.
2 fat, diameter 28,5 cm.
1 fat på fot, diameter 30 cm.
3 små fyrkantiga fat, 7 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ett nagg på ett lock. Helhetsintrycket är gott.