Abraham Fischer (utg) & Gerhard von Burman, 'Prospecter af åtskillige märkvärdige byggnader, säterier och herre-gårdar uti Skåne, som i fordna tider hafva til större delen varit befästade med vallar, vattugrafvar och vind-bryggor, och blifvit år 1680 aftagne, ritade och samlade af ingenieur capitain Burman men nu til det almännas tjenst, förnyade och med kongl: maij:ts allernådigste privilegio på trycket utgifne år 1756 af Abraham Fischer. ...'. Saknar titelblad samt pl nr 25. 'Tössebro'. Plansch 24 med reva och pappersförlust. Blad ca 39 x 51 cm, plåt ca 20 x 34 cm. I samtida mapp.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Smärre skador. Smärre veck. Nötta kanter. Revor. Ej komplett, se beskrivning.
Enligt uppgift från Vittskövle / Widtskövle slott och familjen Barnekows tid där. Därefter arv i familjen.
Enligt vissa källor var verket tänkt som ett slags supplement till Dahlbergs Suecia där Skåne inte bereddes plats. Planscherna graverades av Bergquist och Geringius. Bl a avbildas Marsvinsholm, Andrarums alunbruk, Flyinge, Öfskloster, Jordberga, Wanås, Glimminge, Bosiökloster, Bårreby, Svaneholm och Kraperup