Georg Oddner, silvergelatinfotografi, "Flickan med korgen", 1955, signerad Georg Oddner a tergo.
"Flickan med korgen", 1955. Signerad Georg Oddner a tergo. Kopierad 1982. Bildstorlek 25 x 34,5 cm.
Tunna/ytliga streck i bildens vänstra ytterkanter samt två smärre repor i bildens övre del.
Matt fläck (ca 1,5 x 2 cm) i bildens vänstra del. Något smutsiga marginaler, observera att detta är utanför själva bildytan och ej synligt ur ram. En mindre missfärgning i nedre höger hörn, ca 1 cm.
Dessa mindre defekter till trots, så ger silvergelatinfotografiet ett gott visuellt helhetsintryck.
Galleri Camera Obscura, Stockholm.
Karin och Lars Halls samling av svenskt fotografi
Bukowskis Contemporary auktion 570, 14 November, 2012.
Georg Oddner, "Närvarande", 1984, avbildad helsida sid 65.
Georg Oddner & Marianne Höök, "Georg Oddner - Genomresa", 2003, avbildad uppslag sid 250-251.