Hermès

(Frankrike, 1837-)
Hermès
(Frankrike, 1837-)

Hermès, Birkin 32, 2006.

Orange epsomläder med palladium hardware. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE". Spänne märkt "HERMÈS -PARIS" samt med artisanstämplar och årsstämpel. Hänglås och nyckelhållare med nycklar medföljer. Fodrad med matchande skinn, invändigt två fack varav ett med dragkedja. Ca 32 x 28 x 16 cm.
Dustbag.

Slitage.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Utropspris
70 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

393A. Stephen Mueller, "I am the night, won´t stay long".
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK