Allmoge
1287060

Kista, allmoge, med måleri möjligen utfört av Per Olsson Udd (Rosaren). Daterad 1846.

Kista av furu med välvt lock. Invändigt med läddika. Beslag av järnsmide. Målad dekor. Måleriet möjligen utfört av Per Olsson Udd (Rosaren). Märkt SMS och daterad 1846. Längd 146, bredd 70, höjd 73 cm.

Ställvis med skador, slitage och lagningar. Delvis hyvlade kanter. Något maskstungen. Nyckel saknas.

Per Olsson Udd var bonads och kistmålare född i Grånum på 1790-talet.
Tidigare kallad för Kyrkhultsmålaren och Rosaren.
Han var verksam i Oppmanna och Bäckaskogstrakten.
Per Olsson Udd är den ende kistmålaren i Skåne som hade bibeltexter i kistebreven.

Utropspris
3 000 SEK