Två tallrikar, en med otydliga stämplar, en Av Lars Lundwall, Jönköping 1761-1780, diameter 21 cm. Skålfat, Gustaf Bergman, Kristianstad 1844, diameter 36 cm. Skålfat, daterat 1710, diameter 30 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Några bucklor och bristningar.