Design Övrigt
1295697

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef Frank, bland andra. Glasservisdelar, 18 st, Svenskt Tenn.

Grönt och blått glas.
3 hummertallrikar, 30 cm.
3 hummertallrikar med räfflat bräm, 31 cm.
4 skålfat, 18,5 cm.
7 assietter, 16,5 cm.
Liten skål, diameter 11 cm.

Smärre slitage. Tillverkningsdefekt. Fotringsnagg. Smärre spricka.

Formgivare

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
4 000 SEK