Gudsmoder av Tikhvin. Tempera på pannå. Risa delvis förgyllt silver. Storlek 11x9 cm. Kiotas storlek 14x13 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Skador på kiotan. Ej examinerad ur ram.